WAGYU

„Wa’- japoński, Gyu” – krowa. Z zestawienia tych słów wywodzi się nazwa przepysznej wołowiny z japońskiego bydła i bez wątpienia jest jedną z najbardziej dekadenckich i wyjątkowych przyjemności dla podniebienia mięsożercy.

Regularne masaże krów oliwą ułatwiają równomierną dystrybucję tkanki tłuszczowej, a podawanie im piwa w naturalny sposób pobudza apetyt. Dzięki tym i wielu innym zabiegom, stek z wołowiny Wagyu jest dużo delikatniejszy i bardziej soczysty niż jego standardowy brat, a mieszanka kwasów tłuszczowych w nim zawarta posiada dużo więcej wartości odżywczych.

Wołowina Wagyu swój marmurkowy wygląd zawdzięcza niezwykłej zdolności kumulowania tkanki tłuszczowej. Jej zawartość opisywana wartością BMS ( Beef Marbling Score ), zawiera się w przedziale 0-12. Niezwykle precyzyjnie oceniana jest nie tylko w odniesieniu do zwartości procentowej, ale również pod względem twardości, wrażliwości na roztapianie i połysku.

To właśnie tłuszcz gwarantuje doskonały smak naszego steka, stąd taka dbałość japońskich producentów o jego jakość. Japońskie standardy oceny procesu produkcji wołowiny są tak rygorystyczne, że niektórzy uważają je wręcz za fanatyzm, jednak dzięki nim, to właśnie Japonia produkuje Wagyu na niezrównanym poziomie

Niczym diamenty Wagyu opisuje się według stopni jakości w skali 1-5, biorąc pod uwagę takie walory jak marmurkowatość, twardość i kolor tłuszczu, kolor mięsa, połysk czy zawartość tłuszczu w poszczególnych miejscach. I tak:

1 - to mięso słabe ( BMS 1 )
2 - poniżej średniej ( BMS 2 )
3 - średnie ( BMS 5-7 )
5 - doskonałe ( BMS 8-12 )

Jest jeszcze jedna wartość, z jaka możecie się spotkać, prefiks A- , dotyczący stopnia plonowania oraz kruchości ciecia. A5 to najwyższa ocena możliwa do osiągnięcia dla wołowiny Wagyu. Oznacza ona cięcie z wydajnością 72% lub większą najwyższej jakości mięsa.

W Prologue jakość jest zawsze na pierwszym miejscu, dlatego u nas macie szansę spróbować Wagyu o stopniu jakości A4 lub A5 jeśli tylko jest osiągalna u naszego dostawcy.

SMACZNEGO!

KONTAKT

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

PRZYDATNE LINKI